SACBC President

Archbishop Stephen Brislin

Archbishop Stephen Brislin

Most Reverend Stephen Brislin, Archbishop of Cape Town

Born in Welkom on 24 September 1956, he did his schooling at St Agnes’ Convent, Welkom and CBC, Welkom.

He joined the seminary and did his Philosophy at St John Vianney, Pretoria and Theology at the Missionary Institute, London.

He was ordained a priest on 19 November 1983.

On 28 January 2007 Ordained Bishop of Kroonstad.

Pope Benedict XVI appointed him as the Archbishop of Cape Town on Friday, December 18, 2009 and was installed on 7 February 2010, on the Solemnity of Our Lady of the Flight into Egypt, the patronal feast of the Archdiocese of Cape Town.

He is also the President of the Southern African Catholic Bishop’s Conference.

BORN: 24th September 1956, Welkom, Free State

SCHOOLING:   Grades 1 and 2 St Agnes Convent, Welkom

                           Grades 3 to 12 Christian Brothers College Welkom

                           Matriculated 1974

1975: University Of Cape Town 1st year BA

1976-77: St John Vianney Seminary + UNISA

1978: Completed BA at UCT

1979: Pastoral Internship Viljoesnkroon until September

1979: Missionary Institute London: Formation done with Mill Hill Missionaries as Diocesan Student

1982: STB/MA Louvain University

1982-83: Diaconate in St Anslem’s Parish, Southall

1983: Ordained priest 19th November; 4 months Lesotho to learn Sesotho

1984: Curate St Peter’s Parish Seeisoville, Kroonstad

1985: Curate St Joseph’s Parish Makeleketla Winburg

1985-2007: Various pastoral appointments

1986-2005: Vocations Director

1989 July: Appointed Vicar General

2003: Elected and appointed Administrator of Diocese of Kroonstad

2006: Appointed bishop of Kroonstad, ordained 28th January 2007

2007-2010: Liaison bishop ongoing formation Vice-Chair Finance Committee

2009: December 18, 2009 Appointed Archbishop of Cape Town Installed 7th February 2010

          August: elected 2nd Vice-Chair SACBC

2010: Elected Vice-Chair Finance Committee

2012 August: elected President of SACBC (to take effect Feb 2013)