Dundee

Province of Durban
Patron: 
Our Lady St Francis of Assisi

Right Reverend
Bishop Thomas Graham Rose
Appointed 13 June 2008 and ordained Bishop 30th August 2008 at Newcastle

Postal Address:
Postnet Suite 95, Private Bag X6603, Newcastle, 2940
Residence: 5 Hill Street.
Tel: 034 312 6591
Fax: 034 312 6592
E-mail: tgrahamrose@gmail.com

Bishop-Graham-Rose

Coat of Arms and Motto

Predecessors

  1. Rt Rev Mgr C Ulyatt OFM was appointed Prefect Apostolic in 1959 and in 1968 resigned. He died at Buckingham, England, 12 October 1974.
  2. Rt. Rev. Mgr. Marius Banks OFM was appointed Prefect Apostolic in 1968, retired 1983 died 30 January 2001, at Nazareth House, Durban
  3. Rt Rev Bishop Michael Paschal Rowland OFM, was ordained 17th September 1983. He retired 30 September 2005. Died 23rd September 2012.

History of the Diocese

The former Prefecture Apostolic of Volksrust was erected by the Bull “In Similitudinem” of Pius XII dated 23 June 1958, and entrusted to the English Province of the Order of Friars Minor. The boundaries of the territory are: Lydenburg Diocese to the North, Johannesburg Diocese to the North-West, Bethlehem Diocese to the West, Manzini Diocese to the East and Durban Archdiocese to the South.
The Prefecture comprised the following Districts: Ermelo, Standerton, Bethal, Piet Retief, Amersfoort, Volksrust, Wakkerstroom in Mpumalanga and Newcastle, Utrecht, Dundee, Klip River and Msinga districts (as bounded by the Tugela River) in KwaZulu/Natal.
The Prefecture was created a Diocese under the Title, Diocese of Dundee, by the Bull of Pope John Paul II “Quandoquidem Ecclesia” dated 19 November 1982. Michael Paschal Rowland OFM was ordained the first bishop of the diocese on the 17 September 1983. Resigned in virtue of Canons 401 par. 1 and 411, accepted by the Holy See 30 September 2005.

Area: 51 867 sq. km.

Total Pop: 1 500 000

Cath Pop: 126 818

[/vc_row]

For more info

SACBC Copyright © 2018. Designed and maintained by: Mariannhill Media