PATRONESS: Our Lady of Lourdes
Right Reverend


Appointed bishop of Umzimkulu on 31 December 2008.

Ordained as a bishop on the 14th of March 2009 at Umzimkulu.

Residential Address:

19 Ballance Street
Harding 4680
South Africa

Postal Address:

PO Box 332
Harding 4680
South Africa

Tel: +27 39 433 1421

Fax: + 27 86 513 6280






Dziuba coart of arms

The Mother of Jesus presented as in the Miraculous Picture of Our Lady of Częstochowa in the center transfers us to Poland, the Homeland where I was born. At her Shrine in Częstochowa, my life and vocation was developing. The picture of Mary also brings us to Centocow Mission here in the diocese of Umzimkulu where it was installed when the Trappists started the Mission in 1888, and where I have worked since 1991.

Lower part: It is the Coat of Arms of the Order of St Paul the First Hermit which I joined in 1979. It symbolizes the spiritual roots of the Order.

On the left: The rondavels and the family represent the mostly rural communities of our Diocese, where as the Bishop I encourage all families to be Domestic Churches where the faith should be transferred from one generation to the next.

On the right: the Christian Community in its diversity, responding to the guidance of the Holy Spirit, worships together the Saviour Jesus Christ who died on the cross for all peoples to unite them in one Church.


The Motto: “In Servitio Populi Dei” – “In Service to the People of God” – “Ukusebenzela Abantu bakaNkulunkulu” – W służbie Ludowi Bożemu” – expresses my programme of pastoral work in the diocese.


The first bishop of Umzimkulu was Rt. Rev Pius Bonaventure Dlamini FFJ ordained on 26 April 1954. On his resignation, Rt. Rev Mgr. Peter J Butelezi, OMI was appointed Apostolic Administrator on 8th of January 1968.

When he was transferred to Johannesburg as Auxiliary Bishop, the Most Rev. Denis E Hurley OMI, Archbishop of Durban was appointed Apostolic Administrator  on 11th of  September 1972.

On 22 December 1986 the Rt. Rev Sithunywa Gerard Ndlovu was appointed the second Bishop of Umzimkulu. He was ordained and canonically installed on 25 April 1987. He resigned in August 1994.

From 1994 to 2008, Cardinal Wilfrid Fox Napier, OFM was an Apostolic Administrator.


The Diocese of Umzimkulu was established in 1954 by the excision from the Diocese of Mariannhill, of the civil districts of Umzimkulu, Harding and portions of the districts of Port Shepstone, Bulwer and Himeville, west of the Umzimkulu River.

Area: 5 770 sq. km. Total Population: 569 956. Catholic Population: 59 856


VICAR GENERAL:  Very Rev Fr. Francis Sizukulwane Mbhele.
PO Box 58, Umzimkulu 3297. Cell: 072 8607557, e-mail:

More information regarding the Diocese of Umzimkulu can be found on the diocesan’s website: